Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

1,5 miliardy za dálniční známky. Nejvíce jich prodá Česká pošta

1,5 miliardy za dálniční známky. Nejvíce jich prodá Česká pošta

Výnos z prodeje dálničních známek na letošní rok se meziročně zvýšil o jedno procento na 1,48 miliardy Kč. Třetinu prodala Česká pošta, 37 procent Autoklub Bohemia Assistance (ABA) a zbytek firma MTX. Vyplývá to z údajů sdružení České pošty, ABA a společnosti MTX, které známky distribuují. Platnost loňských dálničních známek končí 31. ledna.

Podle ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyňka Hořelicy byl v listopadu i prosinci patrný vyšší zájem o letošní emisi. Například prodej ročních kuponů meziročně stoupl o téměř sedm procent na 753 000 kusů, desetidenní zaznamenaly nárůst o desetinu na 42 000 kusů.

Ceny známek jsou stejné jako v minulém roce, tedy 1500 Kč za roční, 440 Kč za měsíční a 310 Kč za desetidenní. Dálniční kupony je možné zakoupit ve všech provozovnách České pošty, na čerpacích stanicích, na hraničních přechodech a na jiných místech poskytujících služby pro motoristy.

Od ledna mohou řidiči jezdit nově na 11 úsecích dálnic v celkové délce 100 km bez dálniční známky. Jde například o vjezdy do Prahy a část pražského okruhu, dálnici kolem Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce, Prostějova nebo kolem Berouna.

Státní fond dopravní infrastruktury nechal vyrobit přes sedm milionů kusů dálničních kuponů, z toho více než 2,5 milionu ročních. Známky jsou kvůli obavám z padělání vybavené novými bezpečnostními prvky. Jedním z nich je dvousložková barva, která těmto ceninám umožní měnit barvu podle úhlu pohledu. Dále mají nový barevnější hologram a další bezpečnostní prvky.

Policie a Celní správa bude častěji ověřovat pravosti vylepených kuponů na vozidlech a jejich kontrolních ústřižků. V případě, že motorista vylepí na vozidle padělaný kupón, vystavuje se riziku pokuty za užívání zpoplatněných pozemních komunikací bez uhrazeného poplatku. Pokuta může být až 5000 Kč v blokovém řízení, resp. až 100 000 Kč ve správním řízení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek