Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Benzinová a dieselová auta budou mít ve Francii utrum. Země je chce do roku 2040 úplně zakázat

Benzinová a dieselová auta budou mít ve Francii utrum. Země je chce do roku 2040 úplně zakázat

Francouzská vláda se rozhodla vyjít vstříc čistější budoucnosti a do roku 2040 zakáže všechna auta, která jezdí na benzin a naftu. Oznámil to nový ministr životního prostředí Nicolas Hulot, který dnes odhalil pětiletý plán na splnění závazků vyplývajících z Pařížské dohody o ochraně klimatu.

Nicolas Hulot během oznámení velkolepého plánu přiznal, že vyvíjí tlak na francouzské výrobce automobilů, jak ale dodal, většina z nich má už dnes vypracované projekty, které „tento slib naplňují“. Oznámení přichází poté, co společnost Volvo ve středu prohlásila, že od roku 2019 plánuje z výrobních linek pouštět jen elektrická a hybridní vozidla.

Hulot nemá strach ani o spotřebitele – chudší část francouzského obyvatelstva prý bude dostávat dotace, aby mohla svá benzinová a dieselová auta vyměnit za čistější alternativu. „Chceme demonstrovat, že boj proti změnám klimatu může vést ke zlepšení každodenního života francouzského lidu,“ prohlásil dnes ministr životního prostředí a uvedl, že si jeho země chce udržet pozici lídra v oblasti klimatické politiky.

Francie není jedinou zemí, která plánuje vyčistit silnice od aut se spalovacími motory. Nizozemsko a Norsko už dříve uvedly, že se chtějí zbavit nafty a benzinu do roku 2025. Podobné plány pak má Německo a Indie, které změny plánují na rok 2030.

Oznámení je součástí celé řady opatření, která jsou v souladu s plánem nově zvoleného prezidenta Emmanuela Macrona, aby byla Francie do roku 2050 uhlíkově neutrální ekonomikou. Na dnešní tiskové konferenci Hulot zároveň oznámil, že země přestane do roku 2022 používat uhlí k výrobě elektřiny a že ke zvýšení energetické účinnosti pomohou investice ve výši čtyř miliard eur.

Ministr životního prostředí rovněž oznámil, že Francie ukončí dovoz produktů, jako je palmový olej a sója, které způsobují odlesňování po celém světě – zejména v Amazonském pralese, jihovýchodní Asii a v Kongu. Právě odlesňování způsobuje 10 procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Země tak ukazuje, že by závazky Pařížské dohody z roku 2015 neměly zůstat pouze na papíře.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek