Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel vytáhl do boje proti stáčení tachometrů. Na ojetinách půjde ušetřit

Brusel vytáhl do boje proti stáčení tachometrů. Na ojetinách půjde ušetřit

Nákup ojetého auta by už nemusel být sázkou do loterie. Evropská unie chce totiž výrazně zintenzivnit boj s podvodnými prodeji automobilů. Dosáhnout toho chce pomocí chystaného nadnárodního registru, který by sdružoval technický stav vozidel z celé EU. Zásadní je přitom důraz právě na kontrolu najetých kilometrů.

 
 

Falešná výše najetých kilometrů na tachometru zvyšuje prodejní cenu vozidla, a tak poškozuje zákazníka. Přítrž tomu má učinit veřejně přístupná evropská databáze technického stavu automobilů. Příslušný návrh předloží Evropské komisi dopravní výbor Evropského parlamentu. Koncový zákazník by tak mohl v budoucnu ušetřit.

„Nejvíce podvodů je na autech, kde nelze ověřit jejich minulost – většinou jsou dovezená ze zahraničí, typicky z Německa, Francie či Itálie,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jehož iniciativu dopravní výbor převzal.

Jako inspirace má sloužit belgický systém Car-Pass založený na tom, že kdokoli v autoservisu zasáhne do vozu, musí zaznamenat stav tachometru. U každého vozu tak vznikne souvislá historie změn na tachometru, ze které by bylo jasně patrné neoprávněné stočení počtu najetých kilometrů. Podle Zdechovského se tak podařilo snížit počet podvodů v Belgii pod desetinu procenta.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek