Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká firma vyrobila létající „auto“, už ho můžete potkat na silnici

Česká firma vyrobila létající „auto“, už ho můžete potkat na silnici
 

Vyrobit stroj, který bude mít výhody jak automobilu, tak letadla, je snem desítek konstruktérů po celém světě. Obzvlášť v poslední době se vyrojilo velké množství létajících automobil, jež mají ke konečné realizaci velmi blízko. Nyní však česká společnost AGN Systems přišla s oznámením, že její vírník dostal povolení pro provoz na silnici, čímž se stal jedním z prvních létajících „automobilů“ na světě.

 

Nový stroj s názvem Gyrodrive vzniknul úpravou stávajícího modelu vírníku Cavalon. Ačkoliv se mohl vírník pohybovat směrem vpřed díky tlačné vrtuli, kvůli bezpečnosti společnost nainstalovala elektropohon do podvozku stroje. Díky tomu tak může vírník dosáhnout rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. Ve vzduchu dosahují vírníky až 180 km/h.

Pozemní pohon slouží vírníku především k tomu, aby se stroj dokázal sám dostat na vzletovou dráhu, odkud se pak odlepí od země. Po ní se však může stroj dostat také například k čerpací stanici, spalovací motor, který mu umožňuje pohyb ve vzduchu, totiž tankuje běžný Natural 95.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek