Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dva Češi vyjeli na cestu kolem světa. V žigulíku

Dva Češi vyjeli na cestu kolem světa. V žigulíku

Dva nadšenci z Čestic na Rychnovsku dnes dopoledne vyjeli na roční cestu kolem světa. Čeká je přibližně 50 000 kilometrů, které absolvují ve více než 40 let starém voze Žiguli.

Automechanik Petr Javůrek a Filip Vogel ze Stavební fakulty ČVUT se znají od dětství. Řadu evropských zemí již procestovali, nyní se vydají i na jiné kontinenty. Čeká je kromě Evropy, také Asie, Severní a Jižní Amerika.

„Tady už jsme něco viděli, v zahraničí jsme byli, chceme se podívat dál. A když, tak na pořádnou cestu,“ řekl Javůrek. V minulých letech byli v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, Istanbulu nebo projeli Balkán.

Žigulík koupili loni v květnu, staré vozidlo museli opravit, protože přestalo jezdit. Vyměnili díly a množství si jich berou s sebou na cestu. Automobily staršího data výroby mají podle Vogela výhodu, že se každá závada dá snadněji odstranit.

„Myslíme si, že auto vydrží. Nečekáme problémy, když budou, lehce ho opravíme. Nové auto neopravíte, je plné elektroniky,“ řekl Vogel. Například v zemích bývalého Sovětského svazu jezdí hodně žigulíků, a proto se tam dají bez problémů sehnat náhradní díly.

Cestovatelé se na rok neodmlčí, fanoušci mohou sledovat jejich zážitky, fotografie, videa na facebooku nebo na jejich internetových stránkách, kde spustí online kameru a zjistí, kde se právě auto nachází.

„V našich letech většinou lidé zakládají rodiny, staví si domy, berou hypotéky. Takovouto cestu, když člověk zvládne, přinese mu mnoho zkušeností pro jakoukoliv práci, je to obrovský bonus,“ řekl Vogel.

„Partnerka je na měkko, musí to zvládnout. Když se chlap rozhodne, tak si za tím musí stát,“ dodal Javůrek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek