Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Škodovky, Tatry i Velorexy. V USA mají obří muzeum československých veteránů

GALERIE: Škodovky, Tatry i Velorexy. V USA mají obří muzeum československých veteránů

Aero 10, Jawu 600, Pragu Baby, Škodu 1101, Tatru T700 i Velorex 435-O, všechna tato auta československé výroby najdete ve sbírce jednoho muzea v americkém Nashvillu.

 

Americké město Nashville ve státě Tennessee bude našinci známé hlavně jako centrum country hudby nebo jako domov hokejového týmu Nashville Predators hrajícího NHL. Tohle město by si ale měli zapamatovat i automobiloví fanoušci, od října roku 2003 je tam pro veřejnost otevřeno obří muzeum, v jehož sbírce najdete více než dvě desítky aut československé výroby. Od Aerovek po Velorexy!

Muzeum nazvané Lane Motor Museum podle svého zakladatele Jeffa Lanea je jako jedno z mála muzeí ve Spojených státech amerických primárně zaměřeno na automobily evropské produkce. Velká část z nich pochází i z bývalého východního bloku, mezi zastoupenými automobily jsou vedle těch československých také třeba východoněmecké Trabanty a Wartburgy nebo sovětský LuAZ a Záporožec. Zatímco některé vozy jsou v dokonalém stavu, na jiných se teprve pracuje. Cílem je přiblížit se co nejblíže původnímu vzhledu a uchovat historická díla i pro budoucí generace.

Našince ale jistě budou nejvíce zajímat auta československé výroby, kterých je ve sbírce Lane Motor Museum opravdu požehnaně. V mnoha případech jde přitom o nadmíru zajímavé kousky, které by zaujaly nejen v Americe, kde nejsou tak známé, ale také u nás.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek