Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se opravují tanky? Unikátní reportáž z Jizerských hor

Jak se opravují tanky? Unikátní reportáž z Jizerských hor

V zapadlém údolí nedaleko polských hranic renovují nevídanými technologiemi nejen vojenské motory. Vypravili jsme se do motorářské strojírny Šercl.

Když přijíždíme do Bílého Potoka pod Smrkem v centru Jizerských hor, máme pocit, jako by na nás dýchla historie. Specifická sudetská architektura, opuštěná stavení i chátrající fabriky dodnes prozrazují, jak bouřlivým obdobím v minulém století zdejší kraj prošel.

„Na tomto místě stála od roku 1854 textilka. Později zde jela válečná výroba a po ní se sem drali Rusové, odváželi technologie a brali s sebou i mistry a schopné lidi. Devadesát procent místních byli Němci, které následně odsunuli. Po válce tu nezůstal prakticky nikdo. Je to tady proklaté,“ vítá nás na dvoře plném rozličných historických artefaktů Pavel Šercl, šéf motorářské strojírny, která zde sídlí od roku 2002.

Ze závějí kolem starých stavení vykukuje polorozpadlý tančík, pod střechou se schovává zrenovovaný obrněný transportér, okolo nohy se nám omotává mňoukající kočka a do toho začíná vydatně sněžit. Připadáme si jako v jiném světě.

„Začínal jsem v roce 1973 stavbou závodních motorů pro Racing Team Liberec. Po revoluci došlo ke změně. Najednou lidé chtěli vše ze Západu a pravá motorařina se začala vytrácet. V meziobdobí jsme se proto začali zabývat i historickými a leteckými motory,“ popisuje zakladatel firmy Ilja Šercl, když vstupujeme do přízemí bývalé textilky. Právě tady se restauroval nejen unikátní tank Škoda LT vzor 35, ale i další historické motory.

CELÝ ČLÁNEK A ROZSÁHLOU FOTOGALERII NAJDETE NA AUTO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek