Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak správně jezdit na sněhu a ledu? Podívejte se na manuál od instruktorské legendy

720p480p360p240p

Řada řidičů v zimním období raději auto ani nevytahuje, jiní se tomu však nevyhnou a chtě nechtě riskují na zledovatělých silnicích. Jak správně jezdit na sněhu a ledu? A jaké je potřeba dodržovat zásady? To všechno se dnes dozvíte!

Zatímco začátkem týdne bylo kvůli ledovce nejlepší ani nevycházet z domu, v jeho polovině už byla situace o poznání lepší. Sice napadlo několik centimetrů sněhu, ten ale stačilo omést z kapoty a střechy a mohli jste vyrazit maximálně po uježděném podkladu. Ten je z hlediska přilnavosti výrazně „hodnější“ než čistý led, i tak je ale potřeba dodržovat několik zásad, díky kterým bude jízda v autě mnohem bezpečnější.

Teoretických článků o zimní přípravě vozu a jízdě ve ztížených podmínkách jsme na Auto.cz měli už několik, dnes však přejdeme od teorie k praxi. Začátkem tohoto týdne, když byla situace na silnicích podobná ledovému peklu, jsem vyrazil na polygon mosteckého autodromu, kde jsem měl dohodnutou školu jízdy v panem Jiřím Paterou, bývalým automobilovým závodníkem a legendárním instruktorem, pod jehož rukama se formovala taková esa, jako je Tomáš Enge, Václav Pech mladší nebo Roman Kresta. Obrátili jsme se tedy na toho nejpovolanějšího!

Zaměřili jsme se na bezpečné brzdění, vyhýbací manévr a průjezd zatáčkou na sněhu a ledu. Samozřejmě s využitím elektronických bezpečnostních systémů, které sice vždycky nemusejí být stoprocentní, v krizových situacích však vedle vlastních řidičských schopností představují to jediné, na co se lze spolehnout. Role pokusného králíka se zhostil Seat Ateca 2.0 TDI DSG AWD s výkonem 140 kW, který k nám před pár týdny dorazil na dlouhodobý test. Čtyřkolka je při jízdě na sněhu pochopitelně výhodou, stabilizační systém a ABS však plní stejnou funkci bez ohledu na počet poháněných náprav.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek