Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nedožité sedmdesátiny: Toto byl úplně první Saab. Představil se v červnu 1947

Nedožité sedmdesátiny: Toto byl úplně první Saab. Představil se v červnu 1947

Nová auta značky Saab si už koupit nemůžeme. Na počátku historie osobních vozů původně letecké značky stál prototyp 92001.

Švédské Saaby byly po léta léta synonymem pro kvalitní a spolehlivá auta se sportovním image, přesto tato severská značka nikdy nepatřila mezi velké výrobce. Na samotném počátku své existence se věnovala pouze letadlům, to je věc velmi známá. Země, jejíž území sahá až za polární kruh, potřebovala posílit. Královské letectvo žádalo nové stroje, aby mohlo bránit neutralitu konstituční monarchie, hrozila válka.

Továrna Svenska Aeroplan Aktiebolaget (SAAB, Švédská letecká akciová společnost) byla založena v roce 1937 a nejdříve se zabývala produkcí strojů s křídly podle zahraničních licencí, nicméně od počátku čtyřicátých let přešla na vlastní konstrukce. Převážně pro vojáky, jak jinak. V době krvavého konfliktu bylo Švédsko formálně neutrální a poskytovalo azyl pronásledovaným Židům, přes jeho území však proudily německé kolony do Norska, teprve později vláda smlouvy vypověděla a země se přidala ke Spojencům. Jenže druhá světová válka se chýlila ke konci...

Celý článek si můžete přečíst na webu Auto.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek