Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proč se nevyplatí ignorovat pokutu ze zahraničí: Přijde vás to draho

Proč se nevyplatí ignorovat pokutu ze zahraničí: Přijde vás to draho

Doby, kdy se čeští řidiči postihům za dopravní delikty spáchané v zahraničí jen usmívali, jsou nenávratně pryč. Pokuty v řádech stovek až tisíců vás neminou.

Nedávno mi známý ukázal dopis z Německa, podle něhož má zaplatit pokutu patnáct eur za překročení rychlosti. Byla u toho i fotka, na které se bezpečně poznal. To nám prozradil Pavol Melicherčík z dopravního úřadu v Žatci. Kamarádovi, který jezdí za prací k našim západním sousedům, doporučil pokutu uhradit. Od letoška, kdy se naplno začalo projevovat listopadové zapojení Česka do přeshraniční spolupráce pro vymáhání postihů za dopravní delikty, se takových případů objevuje stále více.

I jen snímek

Aby si vás pokuta vyhledala, jako důkaz postačuje fotka ze stále se množících kamer či radarů v obcích i na hlavních tazích, kde je vidět registrační tabulka. Na jejím základě stát Unie, kde se řidič dopravního přestupku dopustil, pošle dotaz na zjištění informací o provozovateli vozidla do systému Eucaris, evropské registrace vozidel. „Česko takové údaje poskytuje od 9. listopadu 2016,“ říká Zdeněk Neusar z Ministerstva dopravy. Právě to je garantem dodání informací. Nemá s tím nic společného ani policie, ani dopravní úřady.

Kolik českých řidičů se přestupků v cizině dopustilo, však dopravní resort neeviduje. Podle Neusara to totiž ani nejde zjistit. „Často členské země posílají takzvané multidotazy, tedy více požadavků na zjištění registračních značek v jedné zprávě, a to i pro více zemí, jelikož nedokážou jednoznačně určit konkrétní stát,“ dodává mluvčí. Ministerstvo ani neví, čeho se konkrétní motorista v cizině dopustil. „Zprostředkováváme pouze informace o řidičích označených vozidel,“ uzavírá Neusar s tím, že se žádné databáze šoférů s postihy za přestupky v cizině nevytvářejí.

Konkrétní výše pokut a další informace najdete na Auto.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek