Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce v převodovkách na obzoru. Čeká nás trojspojkový automat a dvourychlostní zpátečka?

Revoluce v převodovkách na obzoru. Čeká nás trojspojkový automat a dvourychlostní zpátečka?

V blízké budoucnosti nabídnou automobilové převodovky ještě více převodů. S jejich rostoucím počtem už dvě spojky stačit nebudou. Víte proč?

 

Není to tak dávno, co měly samočinné převodovky maximálně šest převodů. Tlak na snižování emisí se neprojevuje pouze na konstrukci motorů, ale ruku v ruce s nimi jde i vývoj převodovek.

Dnes je vrcholem v Evropě devítistupňový planetový automat s měničem momentu, který existuje nejen pro příčnou zástavbu v podobě skříně ZF 9HP, ale i pro podélnou. V tomto případě zmíníme Mercedes-Benz 9G-Tronic. Američané jdou ještě dále a už nyní nabízí Ford spolu s GM desetistupňovou samočinnou převodovku, opět planetové konstrukce a s měničem momentu.

Již nějaký čas je známo, že společnosti GM a Honda vyvíjejí samočinnou převodovku s 11 převody. Občas se sami sebe ptáme, kde jsou hranice a zda je tohle všechno nutné. Američané s Japonci tvrdí, že ano a argumentují tím, že jejich nové jedenáctistupňové převodovky přinesou snížení spotřeby paliva zhruba o pět procent.

V případě zmíněných převodovek GM a Hondy se ale nejedná o planetové automaty s měničem, nýbrž o manuální automatizované převodovky s trojicí soustředných spojek (TCT). Měničový automat totiž z hlediska efektivity zase tak přínosný není, neboť i při účinném a dostatečně rychlém přemosťování měniče momentu je zde pořád jeho určitý prokluz, který způsobuje ztráty.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek