Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sovětský džíp LuAZ 969: Víte, že to byla první předokolka ze SSSR?

Sovětský džíp LuAZ 969: Víte, že to byla první předokolka ze SSSR?

Ze sovětských offroadů je dodnes známá hlavně Lada Niva nebo UAZ 469, zajímavým výrobkem sovětských automobilek ale byl i LuAZ 969.

 

Když se řekne sovětská automobilka, naprostá většina automobilových fanoušků si vybaví VAZ vyrábějící vozy značky Lada, případně specialisty na terénní vozy UAZ a GAZ či luxusní ZiL. Znalci si možná vzpomenou i na ZAZ vyrábějící Záporožce nebo moskevský AZLK vyrábějící Moskviče. Naopak automobilka LuAZ, neboli Lucký automobilový závod, je dnes prakticky zapomenut. A tak si připomeňme jeho nejvýznamnější dílo, LuAZ 969.

Továrna sídlící v městě Luck, které dnes leží na západě Ukrajiny, začala fungovat v roce 1951. Tehdy se specializovala na opravu nákladních nebo zemědělských vozidel, což vyplývá i z tehdejšího názvu. Ve svých počátcích se firma jmenovala LARZ, Lucký závod na opravdu vozidel.

První vlastní dílo přišlo až na konci padesátých let, a to v podobě armádního džípu LuAZ 967. Ten byl vyvinut na základě zkušeností z vietnamské války, kdy si Sověti uvědomili, že potřebují lehké terénní vozidlo ve stylu amerického „džípu“. Pro některá použití byl tehdy užívaný GAZ 69 až příliš těžký a velký, a tak byl postaven LuAZ 967, který byl dokonce obojživelný.

 Více si přečtete na webu Auto.cz 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek