Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět formule 1 se otřásl. Rozlučte se s pohlednými Grid Girls, jsou prý společensky nevhodné

Svět formule 1 se otřásl. Rozlučte se s pohlednými Grid Girls, jsou prý společensky nevhodné

Nové vedení formule 1 zrušilo s okamžitou platností dlouholetou tradici sličných dívek na startovním roštu, takzvaných "Grid Girls". Američtí vlastníci podle všeho ve světle aktuální celospolečenské debaty o sexismu oznámili, že tato praxe už neodpovídá hodnotám současného světa.

„I když se dívky na roštu staly během minulých desetiletí tradicí Velkých cen formule 1, máme pocit, že tento zvyk neodpovídá hodnotám naší značky a je v protikladu se společenskými normami dnešní doby. Nemyslíme si, že tato praxe je vhodná pro formuli 1 a její nové i staré fanoušky,“ uvedl na webu šampionátu marketingový šéf F1 Sean Bratches.

Američtí majitelé tak nevyslyšeli volání pilotů, kteří se vesměs vyslovili pro zachování tradice. „Grid Girls musejí zůstat,“ uvedl nizozemský jezdec Red Bullu Max Verstappen, jehož doplnil německý pilot Nico Hülkenberg: „Byla by škoda, kdyby z roštu zmizela potěcha pro oko.“

Dlužno podotknout, že podobně to vidí i dívky samotné. Přišly o práci a tedy i o příjem. A některé mají ohledně aktuální celospolečenské debaty o sexismu jasno: na vině je přehnaná korektnost a feminismus dohnaný do krajnosti.

„Je směšné, že ženy, které o sobě prohlašují, že bojují za ‚ženská práva‘, kážou, co smíme nebo nesmíme dělat. Že nám brání dělat práci, která nás baví,“ posteskla si na twitteru Rebecca Cooperová, která jako „Grid Girl“ strávila v F1 pět sezon. Cooperová rovněž dala na internet fotografie, kterými se snaží rozptýlit přesvědčení, že její práce byla jen pózování v příliš vyzývavých oblečcích.

Michelle Westbyová se zase rozepsala o tom, jak jí práce v F1 otevřela dveře ke kariéře závodnice a kaskadérky, což by se jí jinak povedlo jen sotva. „Jsme oblečenější, než teenageři někde v nákupním centru. Je frustrující myslet na to, že některá děvčata přišla o obživu, protože si nějaké feministky myslí, že ví všechno nejlíp,“ citoval ji server Business Insider.

Na startu Grand Prix dívky pózovaly s tabulkami se jmény a čísly pilotů, po závodě pak vytvořily špalír třem nejrychlejším. Organizátoři některých Velkých cen už v minulosti experimentovali s náhradou Grid Girls za Grid Boys či za děti.

Nová sezona, už bez tradičních dívek na startovním roštu, začne 25. března v Austrálii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek