Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tady jde o tisíce: Výměna poškozeného skla není vždy nutná. Víte, jak ušetřit?

Tady jde o tisíce: Výměna poškozeného skla není vždy nutná. Víte, jak ušetřit?

Výměna čelního skla automobilu znamená dost citelný zásah do rodinného rozpočtu. Mnozí si tak sklo připojišťují. I ti co pojištění sjednané nemají, však nemusejí vždy draze platit. V mnoha případech lze totiž sklo opravit. Víte kdy a jak?

Stalo se celkem běžnou praxí, že od jedoucího vozidla občas odlétne kámen, který se do té doby povaloval na vozovce. A ke vší smůle zrovna do čelního skla vašeho auta. Jeho kinetická energie je značná, takže sklo po zásahu často nevyvázne bez poškození.

Přesto v mnoha případech není třeba přistupovat ke kompletní výměně čelního skla. Má totiž svá úskalí. Když opomeneme cenu, pohybující se v řádu několika tisíc korun, pak jde i o samotnou opravu. Ne vždy se totiž podaří ji udělat dobře. Zde je třeba mít na paměti, že čelní sklo, pokud je do karoserie lepené (naprostá většina moderních aut), představuje důležitý prvek, přispívající k tuhosti karoserie. A nejen to. Je-li sklo špatně vlepeno, může při jízdě vznikat nepříjemný hluk od obtékajícího vzduchu.

Mnoho servisů řešilo třeba problém v podobě chybějícího kousku lepidla. To pak může do kabiny dokonce i zatékat. Svoji roli ale mohou hrát i další aspekty. Třeba skutečnost, že vozidlo s původním čelním sklem může mít na trhu ojetin lepší vyhlídky na prodej. Pozor také na to, že prasklina v čelním skle v prostoru stírané plochy může při silniční kontrole znamenat ztrátu 5 bodů a finanční postih až do výše 10 000 korun.

Dle informací specializovaných firem zabývajících se opravami/výměnami čelních skel je až 80 procent všech poškození od úderu kamenem opravitelných. Sklo tak není potřeba měnit. Toho dokonce využívají i pojišťovny. V případě pojistného plnění je pro ně totiž ekonomicky výhodnější zaplatit poškozenému opravu než kompletní výměnu skla.

Celá metoda opravy využívá speciální pryskyřici k zacelení praskliny. Konkrétně se pod tlakem odsaje vzduch z praskliny a nahradí zmíněnou pryskyřicí. Ta po vytvrdnutí získá stejný index lomu světla, jako má sklo. To díky tomu následně získá původní pevnost. Oprava ve specializovaném servise zabere zhruba na dvě hodiny a vyjde na částku od 700 korun výše. Cena závisí na velikosti poškození.

Pokračovat ve čtení článku na Auro.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek