Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tvrdé zkoušky v bahně. Armáda vybírá nová auta, šanci má i Kodiaq

Tvrdé zkoušky v bahně. Armáda vybírá nová auta, šanci má i Kodiaq

Do roku 2020 potřebuje armáda obměnit dosluhující terénní uazy a land rovery. Uspořádala proto testovací dny s výrobci. Redakce Auto.cz u toho nechyběla.

Jakmile se na majáku rozsvítí zelená, může testovací kolona vyrazit do bahna. Neposlechnout pokyny si nikdo nedovolí. Vždyť za lesem je slyšet střelba a mezi stromy tu a tam vykoukne obrněné vozidlo. Při vjezdu míjíme samé zákazové značky vstupu a chodit za pásku se důrazně nedoporučuje.

Jsme na vojenském terénním cvičišti ve Vyškově a všechno řídí muži v uniformách. Civilisty tady asi nevidí rádi, ale dnes se s tím musejí smířit. Ministerstvo obrany a armáda totiž sezvaly v jeden čas na stejné místo dvanáct společností, které představují dvacet různých automobilových značek. Úkol je jasný: najít nástupce za opotřebované uazy. Oblíbené Land Rovery Defender se přestaly vyrábět, což otevírá pole novým dodavatelům. A mnozí se netají vysokými ambicemi uspět v miliardové armádní zakázce.

Bahenní koupel

V běžné dny se na muldách cvičiště prohánějí dinga a tanky, dnes tady vidíme i civilní Dacii Duster nebo Škodu Kodiaq. Z některých aut už není čistá ani střecha, k hranatým obrněným speciálům to ale vysloveně patří.

Předvádějícím firmám očistu nezávidíme. Vojáci se nám totiž svěřili, že místní bahno na břidlicovém podloží je velmi lepivé a složením se podobá tomu v Afghánistánu. Terénní pickupy Toyota, amaroky od VW i silniční kodiaqy nebo dustery si s tím obdivuhodně poradí. Jako novinka se představuje Renault Alaskan, což je vlastně převlečený Nissan Navara. Doslova nám ovšem spadne čelist, když se mezi kopci objeví zablácená dodávka Renault Master 4x4.

Pokračování článku čtěte na webu Auto.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek