Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velké srovnání alkotesterů. Za spolehlivé měření je třeba si připlatit

Velké srovnání alkotesterů. Za spolehlivé měření je třeba si připlatit

Už za šedesát korun lze získat základní přehled o tom, zda už můžete usednout za volant. Ovšem na slušný alkotester si připravte stokoruny a na pořádný tisíce. A nešetřete na pravidelné kalibraci.

 
Pokuta za řízení i se zbytkovým alkoholem v Česku běžně šplhá do desítek tisíc korun. Maximální finanční sankce činí až 50 000 Kč, nemluvě o zákazu řízení, riziku ztráty zaměstnání a zásadních komplikacích každodenního života. Proti tomu je pár stovek za nejjednodušší alkotester vyložené nic. Téma je teď maximálně aktuální – jestli totiž existuje nějaká jistota každého roku, pak je to velikonoční policejní akce.
S vysokou pravděpodobností tak během nadcházejícího prodlouženého víkendu narazíte na policejní hlídku a budete dýchat do alkotesteru. Takže buďto nepijte vůbec, nebo se zkontrolujte před jízdou! Kalkulačky odbourávání alkoholu na webu nebo v chytrém telefonu jsou totiž jen velmi orientační, protože spalování je individuální. Nezbývá tedy než investovat.
Celkem solidní přehled o přítomnosti alkoholu dávají i nejlacinější trubičky s balonkem, jaké jsme ještě před pár lety vídali při policejních kontrolách. Přesnost ale nemají nic moc, a ještě potřebujete dobrý zrak pro odečtení hodnot.
Jednoznačně tak doporučujeme připlatit si aspoň za elektronické testery, které mají polovodičový senzor. Základní startují na 150 Kč, lepší zhruba na 1300 Kč. Jejich senzor se zahřeje, a když na něj začne proudit vdechovaný vzduch, změní se působením těkavých látek napětí v čidle. Funguje to celkem rychle a relativně přesně. Pořád to ale principiálně znamená čekat aspoň pár minut na vyčistění čidla po předchozím měření a také odchylku udávanou jako až asi 15 %. Kromě toho výsledek může ovlivnit množství vdechovaného vzduchu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek