Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyrážíte lyžovat do Rakouska? Za lyže v autě hrozí vysoká pokuta. Na co dalšího si dávat pozor?

Vyrážíte lyžovat do Rakouska? Za lyže v autě hrozí vysoká pokuta. Na co dalšího si dávat pozor?

Lyžařská sezona je už v plném proudu a s blížícím se zahájením jarních prázdnin bude na hory vyrážet stále více českých řidičů. Jestliže za zimními radovánkami vyrážíte do Rakouska (případně budete Rakouskem projíždět), máme pro vás jedno upozornění. Převážené lyže nebo snowboard raději uložte na střešní nosič nebo do střešního boxu.

Pokud jedete v poloprázdném autě a rozhodnete se lyže prostrčit sklopenou zadní sedačkou do kabiny vozu, hrozí vám v Rakousku vysoká pokuta. Rakouští policisté totiž zimní výbavu jako lyže, snowboard nebo i těžké lyžařské boty považují za náklad. A ten musí být při jízdě zabezpečen tak, aby neohrozil posádku volným pohybem. Při nehodě se totiž z uvolněného nákladu může stát nebezpečný předmět, který může vážně zranit posádku.

Jestliže policista usoudí, že lyže jsou špatně ukotveny, může vám uložit vysokou pokutu. Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu hovoří o pokutě až ve výši 500 eur, což je v přepočtu asi 13 500 korun.

Zákaz každopádně není absolutní. Pokud jsou lyže a související výbava uloženy ve vaku a řádně zajištěny (třeba pevně zaklíněny), trest by neměl hrozit. Jenže posouzení správného upevnění zavazadel záleží na konkrétní policejní hlídce. Z toho důvodu dopravní experti raději doporučují uložit lyže na střešní nosič nebo do střešního boxu, což je v případě prudkého brzdění pro posádku bezpečnější řešení. I box však dobře připevněte, jestliže vám ze střechy spadne, v Rakousku opět hrozí pokuta.

Ve střešním boxu by v ideálním případě měly být umístěny i přezkáče. Jestliže se je rozhodnete položit za přední sedadla, kde je na gumových rohožích necháte cestou doschnout, hrozí vám v Rakousku opět pokuta.

Na co dalšího dát pozor? Zjistíte na Auto.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek