Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

837 tisíc přeletů nad Českem. Vzdušný prostor se stále více zahušťuje

837 tisíc přeletů nad Českem. Vzdušný prostor se stále více zahušťuje

Dispečeři zaznamenali loni zhruba sedmiprocentní meziroční nárůst přeletů nad Českem, vzdušný prostor využilo téměř 837 000 letadel. Počet přeletů stoupá dlouhodobě, za posledních 14 let se zdvojnásobil. 

Největší počet přeletů zaznamenali dispečeři během léta, vůbec nejsilnější provoz byl podle zprávy Řízení letového provozu (ŘLP) v červenci, kdy přes Česko letělo téměř 88 000 letadel. 30. července navigovali dispečeři na českém nebi přes 3000 letů.

O osm procent narostl objem takzvaných přeletových jednotek, které jsou významné pro příjem leteckých dispečerů. Tento ukazatel zohledňuje hmotnost letadel a délku trasy, po kterou je tuzemští dispečeři navigují. Největším zákazníkem ŘLP podle počtu letových jednotek zůstává i nadále Lufthansa před společnostmi Emirates a Turkish Airlines.

Za celý loňský rok přes Česko cestovalo odhadem 130 milionů cestujících. Oživení letecké dopravy pokračovalo i na pražském Letišti Václava Havla, kde byl loni nejsilnější provoz od roku 2012. Celkový počet pohybů (startů a přistání) vzrostl meziročně o 6,4 procenta na 136 419.

Průměrná délka zpoždění při přeletech přes Česko dosahovala setinu minuty na provedený let. To je devětkrát méně, než kolik stanovuje předpis EU.

Státnímu podniku Řízení letového provozu v roce 2015 klesl zisk téměř o 130 milionů korun na 407 milionů korun. Důvodem je prodej nevyužívané budovy v roce 2014, který jednorázově vylepšil hospodaření dlouhodobě ziskových dispečerů o 210 milionů korun, a tím zkreslil výsledky následující sezony. Tržby v roce 2015 vzrostly zhruba o 300 milionů na 3,7 miliardy korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek