Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Agrofertu se bouří zaměstnanci. Nechtějí se smířit s nižšími platy

Agrofertu se bouří zaměstnanci. Nechtějí se smířit s nižšími platy

Dceřiná společnost českého holdingu Agrofert spjatého s ministrem financí Andrejem Babišem Lieken se dle týdeníku Euro chystá přesunout výrobu do nové velkopekárny ve Wittenbergu. Do nového působiště však nechce přejít žádný z dvou set zaměstnanců, protože by je čekal nižší plat. Zatímco se zaměstnanci bouří, Agrofert už vymyslel náhradní řešení, které mu umožní nespokojené zaměstnace obejít.  

Dosud Lieken provozoval pekárnu ve městě Weissenfels. Rozhodl se ale přesunout výrobu do Wittenbergu, kde už Andrej Babiš nechal vybudovat další firmy a instituce. „Závod bude po dokončení výstavby vyrábět 166 tisíc tun produktů ročně a touto produkcí nahradí pět starých závodů v Německu,“ řekl již dříve webu Euro.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Zkušební provoz má být v nové pekárně ve Wittenbergu spuštěn dle týdeníku Euro už letos v létě, do ostrého provozu má přejít od ledna 2018. Zaměstnanci ze zavírajícího se závodu ve Weissenfelsu do něj však dle německých médií zřejmě nepřejdou, protože Agrofert připravil kličku, která mu má umožnit ušetřit na výplatách, na což zaměstnanci nechtějí přistoupit.

Holding se spolkové vládě, která projekt částečně dotuje, zavázal, že ve Wittenbergu vytvoří trvalá pracovní místa. Dle německých médií má ale v plánu pozice obsadit pouze smluvní pracovní silou na dobu určitou. Poruší tak sice podmínky, ale protože vymyslel podle všeho legální kličku, vypadá to, že mu to projde.  

V čem fígl Agrofertu spočívá? Velkopekárnu ve Wittenbergu bude provozovat sám a vyrobené zboží bude dceřiné firmě Lieken prodávat. Tím obejde podmínku pro dotaci a ještě ušetří na platech. Zaměstnanci z Weissenfelsu totiž budou muset být nově zaměstnáni, ale mohou dostat nižší plat, protože se jim neuznají roky odpracované v Liekenu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek