Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amerika na prvním místě. Ministerstvo hospodářství chrání Boeing, závratně zvýšilo cla na dovoz kanadských letadel

Amerika na prvním místě. Ministerstvo hospodářství chrání Boeing, závratně zvýšilo cla na dovoz kanadských letadel

Americké ministerstvo hospodářství zvýšilo clo na dovoz letadel kanadské společnosti Bombardier na 300 procent. Její americký konkurent Boeing si stěžoval, že firma dostává na výrobu nelegální dotace a letadla prodává za "absurdně nízké" ceny, napsala agentura Reuters.

Nové nařízení, které nevstoupí v platnost dříve než v příštím roce, podle Reuters vystupňuje napětí v obchodních vztazích mezi USA, Kanadou a Británií, kde sídlí část výroby. Clo se bude týkat letounů CSeries, které tak prakticky vyřadí z amerického trhu. Boeing přitom ve své stížnosti žádal zavést pouze 80procentní clo, napsala Reuters.

Když USA v září zavedly na stejný typ letounů clo ve výši 220 procent, protestovala Kanada a Británie, že rozhodnutí ohrozí pracovní místa. S dnešním rozhodnutím vyjádřila kanadská vláda "naprostý nesouhlas".

Podle amerického ministra obchodu Wilbura Rosse tento krok pomůže ochránit americká pracovní místa v duchu politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa "America First", Amerika na prvním místě.

Podle dokumentů, do nichž měla možnost nahlédnout agentura Reuters, ovšem pochází více než polovina součástek v každém letounu CSeries od amerických dodavatelů. Na výrobu letounů je navázáno odhadem 22.700 pracovních míst. Divize letectví a kosmonautiky společnosti Bombardier loni podle těchto podkladů v USA investovala 2,14 miliardy dolarů (47,3 miliardy korun). Firma vyrábí kromě letadel i vlaky a působí i v České republice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek