Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Autorské poplatky se navýší jen o inflaci. Novelu zákona podepsal prezident Zeman

Autorské poplatky se navýší jen o inflaci. Novelu zákona podepsal prezident Zeman

Autorské poplatky se budou moci v budoucnu zvyšovat jen o inflaci. S požadavkem kolektivních správců na jejich větší zdražení bude muset předem souhlasit ministerstvo kultury. Změnu přináší novela autorského zákona, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. 

Novela je reakcí na zvýšení poplatků až o polovinu, které loni navrhly Ochranný svaz autorský (OSA) a Intergram a sklidily za to kritiku řady politiků i obcí. Norma kvůli tomu počítá rovněž s tím, že autorské svazy budou muset pro razantní růst autorských poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech získat dodatečně souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Spory o výši poplatků mají vyřešit soudy.

OSA se loni rozhodla zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle Sdružení místních samospráv by se tak ve velkých městech zvýšily měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 Kč. Celkem to je měsíční zdražení o 127 korun jen za jednu televizi, upozornilo už dříve sdružení. Správci autorských práv zdůvodnili zvýšení tlakem zahraničních kolektivních správců.

Novela také zjednodušuje ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevírá možnosti pro zjednodušené licencování, a tím zlepšení přístupu ke kulturnímu a vědomostnímu bohatství pro jeho využívání v digitálním prostředí. Sněmovna do normy prosadila úlevy pro hudební produkce, na nichž by byly provozovány pouze tradiční lidové skladby bez známého autora.