Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bakala prodal firmu Green Gas International, která těží důlní plyn v dolech OKD

Bakala prodal firmu Green Gas International, která těží důlní plyn v dolech OKD

Zdeněk Bakala se zbavil další firmy napojené na těžební společnost OKD. Jeho CERCL Holdings spolu s dalšími akcionáři prodal nizozemskou společnost Green Gas International, jejíž klíčovou dcerou je severomoravská firma Green Gas DPB, Laurentu Barrieuxovi a Martinu Vojtovi. Odstřižení se od Bakaly by mohlo podle některých názorů z trhu pomoci české dceři v dalším jednání s OKD.

Barrieux a Vojta získali v GGI každý poloviční podíl. „Věříme, že se stávajícím místním managementem posílíme aktuální pozici na trhu a otevřeme nové oblasti pro rozvoj,“ komentovali transakci v tiskovém prohlášení. Barrieux zná poměry na Ostravsku ze svého dvanáctiletého působení ve funkci českého šéfa energetické společnosti Dalkia, která dnes už jako součást koncernu Veolia provozuje mimo jiné teplárny na Moravě. Vojta byl členem představenstva Green Gas International od roku 2006.

Oba manažeři, kteří GGI koupili prostřednictvím speciálně založené společnosti ML Green Netherlands, cenu transakce nekomentovali. Podle zdrojů z trhu by se mohla pohybovat kolem deseti milionů eur, což odpovídá ročnímu zisku české dcery Green Gas DPB.

Green Gas těží a zpracovává důlní a skládkový plyn. Její byznys je závislý na těžbě uhlí na Ostravsku. Česká dcera Green Gas DPB v uhelném revíru OKD těží metan z bývalých slojí a obstarává pro OKD odstraňování metanu z činných dolů. Část spaluje v kogeneračních jednotkách. Pro OKD také distribuuje dusík pro zajištění bezpečnosti dolů.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek