Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitcoin je v Zimbabwe dvakrát dražší než jinde na světě. Lidé věří, že je kryptoměna zachrání v krizi

Bitcoin je v Zimbabwe dvakrát dražší než jinde na světě. Lidé věří, že je kryptoměna zachrání v krizi

V Zimbabwe se dnes hodnota kybernetické měny bitcoin na místní obchodní platformě Golix zvýšila o deset procent. Poptávka po bitcoinu v zemi, která nemá vlastní měnu a bojuje s nedostatkem hotovosti, roste a počet bitcoinových transakcí v uplynulém měsíci přesáhl jeden milion. Za celý loňský rok jich přitom podle webu Golixu ještě bylo pouze 100.000. Bitcoin se na zdejším trhu obchoduje dvakrát dráže než jinde na světě, dnes okolo 15:30 SEČ stál 13.010 amerického dolaru (zhruba 282.000 Kč), uvedla agentura Bloomberg.

Neregulovaná platforma Golix je v provozu od roku 2014, kromě bitcoinu obchoduje i s dalšími kryptoměnami. Podle jednoho z jejích spoluvlastníků určuje cenu nabídka a poptávka. Zimbabwe zavedlo po hyperinflaci, která znehodnotila místní dolar, v roce 2009 jako zákonné platidlo americký dolar a jihoafrický rand, v zemi se užívají ale i další zahraniční měny.

Pondělní obsazení hlavního města Harare armádou zastihlo Zimbabwe v hluboké ekonomické krizi. Od roku 2000 se hospodářský výkon snížil na polovinu, podle odhadů je 95 procent práceschopného obyvatelstva nezaměstnaných, napsala agentura Bloomberg.

Kurz bitcoinu na mezinárodních trzích se dnes pohybuje okolo 7228 USD. V minulém týdnu se jeho hodnota vrátila pod 7000 dolarů. Ve srovnání s oficiálními měnami je kurz bitcoinu velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán.