Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boeing na Trumpově návštěvě Blízkého východu vydělal. Saúdské Arábii prodá armádní i civilní letadla

Boeing na Trumpově návštěvě Blízkého východu vydělal. Saúdské Arábii prodá armádní i civilní letadla

Americký výrobce letadel Boeing uzavřel se Saúdskou Arábií v rámci návštěvy prezidenta Donalda Trumpa v zemi několik dohod o prodeji armádní i civilní letecké techniky. Dnešní oznámení firmy patří mezi řadu transakcí, které v sobotu podepsaly americké firmy se saúdskými protějšky a vládními organizacemi. Konkrétní hodnotu dohod Boeing podle agentury Reuters nezveřejnil.

Boeing uvedl, že Saúdská Arábie se dohodla na koupi vojenských vrtulníků Chinook spolu s technickým servisem a systémy řízených střel. Rijád by měl od firmy rovněž koupit hlídkové letouny P-8.

Ministerstvo zahraničí USA v prosinci uvedlo, že Rijád koupí nákladní vojenské vrtulníky Chinook společně s vybavením a technickou podporou za 3,5 miliardy dolarů (zhruba 83 miliard Kč). Saúdská Arábie usiluje o užší obranné a obchodní vztahy s USA a o americkou spolupráci na své strategii rozvoje ekonomiky mimo ropný sektor.

Boeing rovněž sdělil, že bude jednat se soukromou saúdskou leteckou společností SaudiGulf Airline o prodeji až 16 širokotrupých letounů neupřesněného typu. SaudiGulf začala s komerčními lety teprve loni.

Boeing rovněž založí se Saúdskou Arábií společný podnik, který má poskytovat servis řadě typů armádní techniky. Další společný podnik by měl zajišťovat technickou podporu civilním i vojenským vrtulníkům Boeingu v zemi.

Americké a saúdské firmy v sobotu v rámci prvního dne Trumpovy návštěvy v Rijádu podepsaly ekonomické dohody za celkem 200 miliard dolarů. Saúdskoarabský stát uzavřel s USA zároveň dohodu o nákupu zbrojního vybavení za 110 miliard USD.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek