Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boháči jsou v posledních dnech jako na trní. Očekávají novou pohromu jako Panama Papers

Boháči jsou v posledních dnech jako na trní. Očekávají novou pohromu jako Panama Papers

Mnoha nejbohatším lidem světa zatrnulo. Vypadá to, že se bude opakovat kauza Panama Papers. Právní firma Appleby specializující se na zakládání offshorových společností totiž oznámila, že při kybernetickém útoku přišla o data svých klientů. A vzhledem k tomu, že v poslední době firma čelí zvídavým dotazům novinářů, kteří se ke ztraceným informacím údajně dostali, dala si dvě a dvě dohromady a raději své zákazníky varovala. Vzhledem k tomu, že mezi klienty Appleby patří nejbohatší lidé a společnosti světa, má teď řada krizových manažerů a PR agentur pohotovost, informuje server Independent.

Varování Appleby vyvolalo mezi klienty zděšení. Mnoho z nich si totiž vzpomnělo na nedávnou kauzu Panama Papers. Netřeba připomínat, že po jejím propuknutí se otřásaly židle pod špičkovými manažery a padaly vlády. To samé se může stát i nyní. 

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) a média na tuto organizaci napojená totiž Appleby oslovily s dotazy, které jasně naznačují, že novináři získali přístup ke ztraceným datům a plánují je zveřejnit. 

Appleby nicméně pochybení nepřiznává. „Jakékoliv obvinění bereme velmi vážně. Jsme offshorová právní firma, která svým klientům radí, jak legitimně a v mezích zákona provozovat svůj byznys," tvrdí společnost. 

Podle společnosti jde o nedorozumění, které je způsobené tím, že novináři dostatečně nerozumí problematice účetnictví v daňových rájích. 

I přesto však Appleby všechny narážky ohledně své poškozené integrity odmítá – vznesená obvinění údajně sama prošetřila a nenalezla žádná pochybení na straně své či svých klientů. „My zde netolerujeme žádné nelegální jednání, i když je pravda, že nejsme neomylní. Ale když jsme zjistili, že se staly nějaké chyby, tak jsme je okamžitě napravili a ihned jsme upozornili příslušné úřady,“ dodává společnost ve svém vyjádření.

Mezi klienty Appleby je mnoho nejbohatších lidí světa stejně jako mnoho firem z kategorie Fortune 500. Firma působí v mnoha daňových rájích – kromě Bermud i na Britských Panenských ostrovech, Seychelách či na Mauriciu.

Zpráva přichází 18 měsíců po vzniku aféry takzvaných Panama Papers, během níž uniklo 11,5 milionu dokumentů z právní firmy Mossack Fonseca. To následně vedlo několika skandálům a pádům vlád, kvůli Panama Papers například rezignoval islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, zmíněni byli i lidé v okolí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga či prezident Argentiny Mauricio Marci.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek