Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bytová výstavba byla v lednu v útlumu. Má se ale odrazit ode dna

Bytová výstavba byla v lednu v útlumu. Má se ale odrazit ode dna

Stavební firmy v Česku v lednu zahájily stavbu 546 bytů v bytových domech, meziročně o 11,8 procenta méně. V Praze, kde byla bytová výstavba největší, počet těchto staveb meziročně klesl zhruba o pětinu na 312. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Největší počet zahájených staveb rodinných domů ke konci ledna připadal na Prahu s podílem 57,1 procenta. Následovaly Moravskoslezský (15,8 procenta) a Jihomoravský kraj (10,3 procenta).

 

Počet nově rozestavěných rodinných domů ke konci ledna meziročně vzrostl o 25,4 procenta na 1006. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,1 procenta), Jihomoravský (13,4 procenta) a Moravskoslezský kraj (8,3 procenta). Podíl Prahy zůstal na úrovni z loňského roku (3,8 procenta).

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v lednu stavět 1971 bytů, meziročně o 4,8 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl jejich počet o 41,7 procenta nižší.

 

Podle analytiků se ale výstavba bytů v Česku v lednu odrazila ode dna. „Lidé se díky nízké nezaměstnanosti a růstu mezd cítí bohatší, a navíc chtějí využít nízkých úrokových sazeb,“ uvedl Jiří Cihlář ze společnosti NextFinance.

Stavební produkce přesto poroste

Stavební produkce letos navzdory lednovému poklesu poroste až o dvě procenta. Vyplývá to z vyjádření analytiků k lednovým výsledkům stavebnictví, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Výstavba bytů se podle analytiků odrazila ode dna, inženýrské stavby budou posilovat pomaleji.

Stavební výroba v lednu meziročně klesla o 0,2 procenta, a po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 3,4 procenta. Důvodem byl hlavně propad inženýrského stavitelství. „V meziročním srovnání trpí stále vysokou srovnávací základnou dobíhajících investic financovaných fondy EU na počátku roku 2016,“ sdělil analytik Komerční banky David Kocourek. Podle Jiřího Cihláře z firmy NextFinance k poklesu přispělo i počasí. „V mrazivém lednu se nikdo příliš nehnal do výstavby a oprav silnic,“ uvedl.

Pozemní stavitelství naopak v lednu posílilo. Přibylo stavebních povolení a staveb bytů, což podle analytiků svědčí o zlepšování výkonnosti celého sektoru. „Lidé se díky nízké nezaměstnanosti a růstu mezd cítí bohatší, a navíc chtějí využít nízkých úrokových sazeb,“ dodal Cihlář.

 

Analytici očekávají i růst veřejných zakázek. „Stavebnictví by letos už opět mělo profitovat z infrastrukturních investic. Vláda na ně v předvolebním roce alokovala slušný objem prostředků, zároveň ale vidíme riziko, že tyto peníze nezvládne utratit. Stavebnictví by tak letos mělo přidat podle našeho odhadu 1,7 procenta,“ sdělil Kocourek. Podle Cihláře bude letošní růst kolem dvou procent. Inženýrské stavitelství, závislé na veřejných zakázkách, se ale bude podle analytika ČSOB Petra Dufka vracet k růstu pomaleji.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek