Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý šéf OP Prostějov Tuhý se trestného činu nedopustil, rozhodl soud. Hrozilo mu vězení za desetimilionovou škodu

Bývalý šéf OP Prostějov Tuhý se trestného činu nedopustil, rozhodl soud. Hrozilo mu vězení za desetimilionovou škodu

Prostějovský soud dnes zprostil obžaloby bývalého generálního ředitele zkrachovalé společnosti OP Prostějov Františka Tuhého, který se zodpovídal z pronájmu podnikových prodejen své rodině. Tuhý byl obžalován z porušení povinnosti při správě cizího majetku, škodu žalobce vyčíslil škodu na více než deset milionů korun. Podle soudu však nejde o trestný čin. Stejně rozhodl soud již při předběžném projednání obžaloby, kauzu mu však vrátil krajský soud.

Tuhý byl obžalován kvůli pronájmu prodejen v Plumlovské a Žeranovské ulici v Prostějově v letech 2004 až 2008, které vedla jeho dcera a zeť. Uzavřeno s nimi bylo nájemné ve výši deset procent z dosaženého obratu. Podle žalobce Jaroslava Miklendy tato smlouva neodpovídala obvyklé praxi a byla pro akciovou společnost ekonomicky nevýhodná. Tuhý podle žalobce navíc svévolně rozhodl o prodeji prodejny Žeranovské do vlastnictví své dcery a zetě; vzápětí s manželi uzavřela společnost nájemní smlouvu. K prodeji přitom podle něj nebyl důvod.

Státní zástupce dnes u soudu žádal pro bývalého šéfa firmy, která kdysi patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů, tříletý nepodmíněný trest ve věznici s dozorem, peněžitý trest dva miliony korun a čtyřletý zákaz činnosti. Po vynesení rozsudku si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Naopak obhajoba požadovala zproštění obžaloby.

Tuhý stál už dříve před soudem kvůli neoprávněnému vyplácení odměn ve výši 26,3 milionu korun. Vrchní soud jej nakonec zprostil obžaloby ze zpronevěry s tím, že nejde o trestný čin, firmě žádná škoda nevznikla.

Společnost OP Prostějov patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů. Kvůli zadluženosti na ni byl v květnu 2010 vyhlášen konkurz. Pohledávky nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o proplacení dvou miliard korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek