Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ceny ropy prudce stoupají. Očekává se, že OPEC prodlouží dohodu o snížení těžby

Ceny ropy prudce stoupají. Očekává se, že OPEC prodlouží dohodu o snížení těžby

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, a ukončily tak pětidenní pokles. K jejich růstu přispívá očekávání, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) prodlouží dohodu o snížení těžby, vliv měla ale i zpráva o přerušení provozu velkého ropovodu v Severní Americe. Za celý týden ceny stále vykazují pokles.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:20 SEČ přidávala asi dvě procenta na 62,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 2,3 procenta na 56,40 dolaru za barel.

Cenám pomohlo, že ministr energetiky Saúdské Arábie ve čtvrtek naznačil ochotu prodloužit dohodu o snížení těžby na nejbližším zasedání OPEC, které se uskuteční 30. listopadu. Dohoda, jejímž cílem je podpořit ceny ropy, by tak mohla platit do konce příštího roku.

Ropovod Keystone společnosti TransCanada, jehož přepravní kapacita činí 590.000 barelů denně, zůstává po čtvrtečním úniku ropy v Jižní Dakotě mimo provoz. Obchodníci se podle agentury Reuters obávají, že to sníží dodávky do důležitého překladiště Cushing.

Od začátku týdne ale ceny ztrácejí zhruba dvě procenta. Může za to nečekaný růst zásob ropy ve Spojených státech a obavy, zda Rusko podpoří dohodu OPEC.