Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České dluhopisy zdražily, spekulanty přešla chuť

České dluhopisy zdražily, spekulanty přešla chuť

Nejistota o pohybech koruny po ukončení devizových intervencí krotí poptávku zahraničních spekulantů. České státní dluhopisy už netáhnou tak jako dříve a úrok požadovaný věřiteli strmě roste. Po bezmála dvou letech tak Česko zaplatí za desetiletou půjčku roční úrok přes jedno procento.

Začátkem ledna to přitom nebyla ani třetina. Důvodem je slábnoucí atraktivita sázek na posílení koruny. Státní bondy přitom zejména zahraničním spekulantům slouží jako parkoviště peněz do okamžiku ukončení devizových intervencí ČNB.

Prudký růst výnosů přitom přinesly poslední dva týdny, během kterých vzrostl úrok takřka o polovinu. „Důvody vidíme především v poklesu nákupní aktivity zahraničních investorů, kteří v posledních dnech pravděpodobně i začali prodávat bondy s delší splatností. To může souviset s rostoucí nejistotou z vývoje po uvolnění koruny,“ uvádí portfolio manažer Consequ Ondřej Matuška. Trend je podle něho posílen i nulovým zájmem o české státní dluhopisy ze směru domácích investorů.

Ministerstvo financí má tak při prodeji dlouhodobých dluhopisů stále menší úspěšnost. Zatímco ještě v lednu zájem investorů o dluhopisy se splatností pěti a více let dokonce převýšil osmimiliardovou emisi nabízenou ministerstvem financí, z březnové nabídky obdobných papírů za 12 miliard se jich i přes vyšší úrok čtvrtinu nepodařilo prodat. 

Celý článek si přečtěte na webu E15.cz.