Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko-čínský účet: Zboží přichází z Číny víc, investice naopak poklesly

Česko-čínský účet: Zboží přichází z Číny víc, investice naopak poklesly

Končící mise prezidenta Zemana do země draka je druhou šancí pro oslovení čínského kapitálu. Investiční smršť avizovaná při loňské návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze se zatím nekoná.

Hodně zboží, málo kapitálu. Tak by se dala shrnout současná čínská obchodní nabídka směrem k české kotlině. V dovozu do České republiky drží Číňané druhé místo hned za Německem. Zato v investicích do ČR jsou až na 22. příčce.

Import čínských výrobků měl loni objem 432 miliard korun. Už dávno nejde jenom o obuv, oblečení a hračky, dovoz zahrnuje i pokročilejší výrobky jako telefony nebo počítače. Z pohledu Česka je vzájemný obchod v hlubokém deficitu, protože export byl loni jen za 47 miliard korun. Tvoří ho hlavně automobily, autosoučástky, čerpadla nebo stroje pro energetiku.

Zatímco se zbožím rozhodně Čína na Česko nezapomíná, velkolepé plány na miliardové investice oznámené při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga loni v březnu zatím zůstávají v nedohlednu. Agentura Bisnode spočítala přesně rok od této návštěvy objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem a zjistila, že dokonce poklesl – zhruba o 200 milionů korun.

Celý článek si přečtěte na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek