Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko se stává velmocí v oblasti umělého oplodnění

Česko se stává velmocí v oblasti umělého oplodnění

Na více než 40 českých klinik přijíždí stále více párů z Německa nebo Irska, kde jsou striktnější zákony. Obrat byznysu s asistovanou reprodukcí se vyšplhal už na čtyři miliardy korun ročně. Další peníze utrácejí zahraniční pacienti za hotely a služby. Česko je silné v dárcovství vajíček, ve vývozu spermatu kralují Dánové.

Počet cyklů umělého oplodnění na českých klinikách se od roku 2007 více než zdvojnásobil ze 17 tisíc ročně na současných více než 35 tisíc. Vyplývá to z údajů Národního registru asistované reprodukce.

Pomoc při umělém oplodnění tu poskytují už čtyři desítky zdravotnických zařízení. Obor zažívá v Česku boom, klienti přijíždějí z 60 zemí světa. Za posledních deset let se z českých vajíček narodilo minimálně pět tisíc Irů nebo 15 tisíc Němců.

„V porovnání například s Velkou Británií totiž vyjde zákrok v Česku na třetinu až čtvrtinu nákladů. Navíc jsou v zahraničí zakázané některé metody, jako například v Německu umělé oplodnění s darovanými vajíčky či využití spermií anonymních dárců,“ vysvětluje Ondřej Jež, ředitel poradenství pro fúze a akvizice ze společnosti Deloitte. Asistence při jednom cyklu umělého oplodnění stojí zahraničního pacienta v Česku 80 až 120 tisíc korun.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek