Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko vypoví smlouvy s některými daňovými ráji. Nahradí je nová pravidla

Česko vypoví smlouvy s některými daňovými ráji. Nahradí je nová pravidla

Sněmovna by měla do konce svého volebního období dát ještě souhlas s výpovědí několika mezinárodních smluv o zdanění příjmů z úspor, které Česko uzavřelo s některými daňovými ráji. Návrhy na souhlas s výpovědí smluv obdržel i Senát. Důvodem, proč chce stát tyto smlouvy vypovědět, jsou nové standardy pro mezinárodní výměnu informací, které umožní oznamování informací o finančních účtech.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) připravila již v roce 2015 Mnohostrannou dohodu příslušných orgánů o automatické výměně informací o finančních účtech (MCAA), která umožní oznamování informací o finančních účtech podle společného standardu. Tuto dohodu loni v listopadu podepsalo téměř 90 států, které si tak chtějí od nynějška podle nového pravidla vyměňovat informace o účtech.

Také EU posléze přijala novelu směrnice o právní spolupráci v oblasti daní, která standard pro výměnu informací převzala. V této souvislosti také zrušila dosavadní směrnici o zdanění příjmů z úspor, aby se předešlo dvojímu oznamování. Ministerstvo financí v důvodových zprávách k jednotlivým návrhům uvádí, že výpověď smluv není v rozporu s mezinárodním právem, ani s právem EU a nebude mít dopad na státní rozpočet.

Návrhy na souhlas s vypovězením smluv se týkají Aruby, Nizozemských Antil, Anquilly, Britských Panenských ostrovů, Kajmanských ostrovů, Montserratu, Ostrova Man a ostrovů Turks a Caicos. Všechny jsou zařazeny na návrhu programu schůze, která začne příští týden. Není ale jisté, zda se k jejich projednání poslanci dostanou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek