Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český export loni trhal rekordy. Nejvíce se opět vyvezlo do Německa

Český export loni trhal rekordy. Nejvíce se opět vyvezlo do Německa

Export tuzemských firem dosáhl loni rekordních 3,97 bilionu korun, co je meziročně o 2,3 procenta více, oznámil v úterý Český statistický úřad. Dál mírně rostla závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie, mířilo tam 83,6 procenta tuzemského vývozu. 

Export do Německa stoupl o tři procenta, do Rakouska o 6,4 procenta. Do Francie se vyvezlo o 3,9 procenta zboží víc. Naopak vývoz do Ruska klesl o zhruba pět procent a na Slovensko o 4,2 procenta.

Hlavním obchodním partnerem ČR zůstalo Německo s podílem 32 procent na celkovém vývozu. Hodnota exportu tam dosáhla 1,29 bilionu korun. Na Slovensko se vyvezlo zboží za 333 miliard korun.

Celkově se export v prosinci zvýšil meziročně o 1,2 procenta na 247,6 miliardy Kč. Import vzrostl o 2,7 procenta na 252,6 miliardy korun.

Obchod s členskými zeměmi Evropské unie vykázal za prosinec přebytek 33,1 miliardy korun, což představovalo meziroční pokles o 0,7 miliardy. Schodek obchodu se státy mimo unii vzrostl o 4,2 miliardy na 36,3 miliardy korun.

Prosincový výsledek českého zahraničního obchodu negativně ovlivnil zejména meziroční pokles přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky o čtyři miliardy korun. Roli sehrálo také prohloubení deficitu u minerálních paliv o 2,1 miliardy Kč.

„Příznivě na celkovou bilanci působilo snížení záporného salda obchodu s chemickými výrobky o 0,7 miliardy Kč a polotovary a materiály o 0,6 miliardy Kč,“ uvedli statistici. Pozitivně se podle nich projevilo také zvýšení přebytku bilance surovin o 0,7 miliardy korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek