Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští zbrojaři za poslední tři roky ztrojnásobili export

Čeští zbrojaři za poslední tři roky ztrojnásobili export

Export českých zbrojařských firem se během posledních čtyř let téměř ztrojnásobil. Zatímco v roce 2013 společnosti vyvezly zbraně a různé obranné systémy za 7,6 miliardy korun, loni už to bylo téměř 20 miliard. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je to i pozitivní důsledek spolupráce ministerstva a Armády ČR se zbrojním průmyslem, protože nákupy české armády jsou pro firmy ideální referencí pro uplatnění na zahraničních trzích, řekl při zahájení brněnského zbrojařského veletrhu IDET.

„Za uplynulé roky se uskutečnily desítky zahraničních cest. Letos jich bude 27 do 40 zemí. Daří se navázat spolupráci a řada našich firem spolupracuje s významnými zahraničními partnery,“ uvedl Stropnický.

I proto chce ministerstvo modernizovat v dalších letech armádu co nejvíc s pomocí tuzemských firem v případech, kdy je to možné. „V současné bezpečnostní situaci je velmi důležité, aby byla naše armáda schopnější a razantnější jak v početních stavech, tak ve výzbroji,“ prohlásil Stropnický.

Zopakoval, že nechce uhnout z trendu, jehož výsledkem by mělo být v roce 2020 financování ministerstva obrany, respektive armády na úrovni 1,4 procenta HDP a nejpozději v roce 2025 by to měla být dvě procenta. „V podstatě nás k tomu nikdo nenutí, ale když jsme vstupovali do NATO, dali jsme si závazek. Ty peníze však nikam neutíkají, jdou naší armádě,“ zdůraznil Stropnický potřebu akceschopnosti a samostatnosti armády.

Podle nynějšího návrhu ministerstva financí by mělo jít v roce 2020 na obranu jen 1,16 HDP. O výši peněz na obranu chce proto Stropnický brzy diskutovat s novým ministrem financí Ivanem Pilným (ANO). Připravený rozpočet totiž počítá se slabším financováním.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek