Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chcete půjčku? Ukažte obsah telefonu. Home Credit plánuje lustraci po čínsku

Chcete půjčku? Ukažte obsah telefonu. Home Credit plánuje lustraci po čínsku

Doložení příjmů a nefigurování v seznamu dlužníků už zřejmě nebude u některých poskytovatelů stačit k získání půjčky online. Společnost Home Credit plánuje spustit aplikaci, která posoudí solidnost žadatele o úvěr skrze obsah jeho telefonu. Pokud v něm například najde špatné kontakty, půjčku může zamítnout. 

Aplikaci, která si při žádosti o půjčku  prohlédne se svolením klienta obsah jeho telefonu, plánuje spustit společnost Click Credit, která v Česku půjčuje peníze přes internet. Spadá do skupiny Home Credit miliardářů Jiřího Šmejce a Petra Kellnera.  

„Klientovi taková aplikace zjednodušuje život, protože tu půjčku chce. Buď si tedy data s jeho vědomím vezmeme a jemu se zjednoduší a zrychlí schvalovací proces, anebo nám je klient nedá, ale informace nám bude muset poskytnout stejně. Například tím, že donese výpis z bankovního účtu,“ popsal pro Lidové noviny Pavel Kuhn z Home Creditu.

Prověřování dat z telefonu není ve světě novinkou, Home Credit se při jejím zavádění inspiroval v Číně, kde společnost dlouhodobě působí. V zemi neexistují veřejné registry dlužníků, data z telefonů jsou tak jednou z možností, jak prověřit platební solidnost klienta.  

V Česku by ale takové opatření mohlo narazit u Úřadu pro ochranu osobních údajů. „Takový model bych viděl jako problematický, pokud by byly poskytovány údaje třetích osob. Otázkou je, v jakém rozsahu se s nimi bude zacházet a s jakými údaji budou párovány. Souhlas klienta přitom nemusí stačit, pokud jsou z telefonu využívána data o třetích osobách,“ uvedl pro LN ředitel správní sekce Úřadu pro ochranu osobních údajů Josef Prokeš.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek