Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína létá do kosmu, až teď ale vyrobila první dopravní letadlo. Součástky má ze zahraničí

720p480p360p240p

Z letiště v Šanghaji slavnostě vzlétlo první čínské dopravní letadlo. Představitelé země to označili za zahájení nové éry čínské letecké dopravy a nešetřili oslavnými slovy. Letoun C919 byl navržen tak, aby konkuroval Airbusu 320 a Boeingu 737.

První let obřího stroje trval 80 minut a proběhl bez potíží. Provázely ho očekávané oslavy, připomíná deník The Guardian.

Letadlo pochází z dílny Commercial Aircraft Corporation of China (Comac), státní čínské společnosti založené v roce 2008. Podle analytiků je ovšem tvrzení, že se jedná o první ryze čínské letadlo, problematické. Klíčové komponenty jsou z dovozu. C919 má německý podvozek, francouzsko-americké motory a rakouský interiér.

Státní média o počinu referovala jako o dalším „naplnění čínského snu“. „Je to skvělé,“ řekla televizní moderátorka. „Čína dnes zmůže cokoliv.“

Podle Dereka Levina, autora knihy o čínské dopravní revoluci, je letoun součástí intenzivních snah vlády ukázat Číňanům, že země umí vytvořit světově nejvyspělejší technologie. Firma uvedla, že obdržela už 570 objednávek na letoun.