Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína se bojí odlivu kapitálu. Banky budou hlásit státu transakce v zahraničí

Čína se bojí odlivu kapitálu. Banky budou hlásit státu transakce v zahraničí

Čínské banky budou muset hlásit státu všechny transakce uskutečněné v zahraničí ve vyšší hodnotě než 1000 jüanů (asi 3500 korun). Banky je oznámí státní správě deviz SAFE. Nařízení se týká kreditních a debetních karet vydaných v Číně, ale také výběrů hotovosti.

Čínští úředníci k tomuto opatření přistoupili v reakci na odliv kapitálu. Držitelé čínských bankovních karet uskutečnili v roce 2016 v zahraničí platby za více než 120 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč).

Asijská velmoc řeší masivní propad jüanu. Ten loni spadl na osmileté minimum. Už na konci minulého roku tak Číňané přistoupili k opatřením, která odliv kapitálu omezila.

„Tlak na jüan způsobil, že orgány budou ještě více opatrné,“ domnívají se analytici z investiční společnosti CLSA.

Opatření navíc dává čínským úřadům možnost účinněji kontrolovat bankovní prostředí a případně zasáhnout proti ilegálním bankám. Ty čínská vláda viní z praní špinavých peněz nebo vyvádění prostředků za hranice země.

Od chvíle, co Čína začala s tažením proti nelegálním bankám a dalším nepravostem ve svém finančním systému, obávají se analytici rizika zhoršení likvidity. I z toho důvodu agentura Moody's před měsícem snížila čínský rating.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek