Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Číně vadí, že chce EU omezit její obchodování. Hrozí kvótou na prodej automobilů

Číně vadí, že chce EU omezit její obchodování. Hrozí kvótou na prodej automobilů

Za změnu obchodní politiky EU budou moci pravděpodobně auta. Alespoň to vyplývá z posledních jednání mezi Čínou a Německem. Evropské unii vadí dumpinogové ceny čínského zboží a chce je omezit. Asijská země pak odpovídá výhružkami o zavedení kvót na prodej automobilů, které by nejtvrději dopadly právě na Německo.

Čína navrhla podle webu Politico kvóty v reakci na novou obchodní politiku EU, která se snaží zabránit dovozu dumpingového zboží z Číny. Země tak výrazně ovlivňuje obchod v unii a tlačí ceny pod výrobní hodnotu, čemuž by teď chtěly země Evropy zabránit. Čína ale na oplátku hrozí, že omezí do svojí země dovoz zahraničních elektromobilůmobilů. A to pálí hlavně Německo.

Zvrátit zamýšlené zavedení kvót by mohlo jednání v Berlíně, které bude předcházet summitu G20. V německé metropoli by se měla sejít německá kancléřka Angela Merkelová s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a očekává se, že dojdou k nějakému kompromisu.

Čína je třetím největším zahraničním trhem, kde jdou na odbyt vozy vyrobené v EU. Skoro deset procent automobilů z Unie jezdí po čínských silnicích. Podle návrhu kvóty by ale nově jen 8 procent zahraničních aut prodaných v Číně mohlo jezdit na elektřinu. Asijský trh se přitom co do nového odvětví elektromobilů rozvíjí velice rychle. Jen za loňský rok tu prodeje tohoto typu vozidel stouply o 69 procent, zatímco v Evropě jen o 7 procent.

Oznámení o zamýšleném omezení prodeje přitom přichází jen krátce poté, co Volkswagen získal licenci, aby svoji první továrnu na elektromobily postavil právě v Číně. Angela Merkelová přitom uvedla, že „tak vysoká kvóta je absolutně neakceptovatelná“. Po posledním společném telefonátu německé kancléřky a čínského prezidenta to vypadá, že omezení začne platit buď až od roku 2019, nebo bude méně přísné. Počítá se ale stále s jeho existencí.

Čína se také nyní snaží, aby k ní Evropská unie přistupovala jako k tržní ekonomice. Mezinárodní uznání tohoto statusu by totiž znesnadnilo zavedení anti-dumpingových pravidel, která se snaží zabránit dovozu podhodnocené čínské oceli, keramiky nebo solárních panelů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek