Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínský tým od roku 2009 nevyhrál ligu, přesto má větší cenu než slavný AC Milan

Čínský tým od roku 2009 nevyhrál ligu, přesto má větší cenu než slavný AC Milan

V čínském fotbalu se točí velké peníze. Za nákupy zahraničních hvězd padají astronomické částky a investoři se nebojí utrácet ani za podíly v klubech samotných. Posledním příkladem je celek Beijing Guoan. Jeho hodnota díky nedávné investici přesáhla 800 milionů dolarů, díky čemuž válcuje i mnohé známé západní týmy, napsala agentura Bloomberg.

Pekingský fotbalový tým roky čeká na pořádný výsledek. Přestože se jeho hráči už dlouho neradovali z titulu, na nezájem si nemůžou stěžovat. Na jejich zápasy v průměru chodí 40 tisíc lidí, což z něj dělá jeden z nejsledovanějších celků. A pro investory je i díky tomu zajímavou příležitostí.

Klub má díky nedávné investici hodnotu kolem 800 milionů dolarů. Tedy víc než známý AC Milan nebo třeba Atletico Madrid. Na pozici čínského rekordmana to ale zdaleka nestačí – konkurencí je i celek Evergrande Taobao, jehož hodnota se odhaduje na bezmála tři miliardy dolarů, píše Bloomberg.

„Jsou to přehnané částky,“ říká znalec sportovního byznysu a rádce čínských fotbalistů Simon Chadwick. „Očividně to odráží zájem státu mít mimořádně ceněné fotbalové kluby, které lidi budou srovnávat s těmi největšími na světě,“ dodává.

Investice do pekingského klubu přichází krátce po tom, co sama čínská vláda kritizovala astronomické utrácení v tamním fotbalovém světě. Kluby se snaží lákat zahraniční hvězdy na absurdně velké částky a dělají vše pro to, aby se ze sportu stal obří byznys, ve kterém půjde skrze sponzoring a vysílací práva o velké peníze.

Čínská liga už překonala třeba tradiční italskou, co se návštěvnosti týče. Tržby z vysílání zápasů loni prudce stouply a překonaly hranici miliardy juanů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek