Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČNB v dubnu utrácela každou hodinu 133 milionů korun za ochranu koruny. Spekulanti mohutně útočili

ČNB v dubnu utrácela každou hodinu 133 milionů korun za ochranu koruny. Spekulanti mohutně útočili

Česká národní banka na počátku dubna v rámci intervencí proti posilující koruně na devizovém trhu vynaložila zhruba 18 miliard korun za nákup eur. Celkově tak od spuštění intervencí v listopadu 2013 do jejich ukončení 6. dubna letos vydala centrální banka na intervence více než dva biliony korun.

„Vzhledem k tomu, že intervenční režim ukončila po poledni dne 6. dubna, za každou hodinu v měsíci dubnu vydala na obranu kurzového závazku přibližně 133 milionů korun. To vypovídá o mohutném spekulativním tlaku, jehož síle nemohla dále odolávat a byla nucena režim ukončit,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Rekordní měsíční objem intervencí zaznamenala ČNB v březnu, kdy vynaložila zhruba 520 miliard korun za nákup eur. Důvodem byl tlak investorů s blížícím se očekávaným koncem intervencí i údaje o rostoucí inflaci.

„Mohutný spekulativní kapitál, který ČNB v prvním kvartále letošního roku ukvapeným prodloužením „tvrdého závazku“ přilákala, nyní brání výraznějšímu posílení české měny, jež tak i dva měsíce po ukončení intervenčního režimu zůstává podhodnocená. To zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB přistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let – od února 2008 – už letos, dost možná že již během třetího čtvrtletí,“ dodal Kovanda.

Režim devizových intervencí zahájila ČNB s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR kvůli obavám z deflace. V současnosti se koruna obchoduje kolem 26,30 Kč/EUR.

ČNB dlouhodobě uvádí, že jí růst devizových rezerv nevadí a není v tomto ohledu omezena žádným limitem. Devizové rezervy ale mohou přivést centrální banku do účetní ztráty, a to kvůli jejich přecenění po ukončení kurzového závazku. ČNB k tomu dlouhodobě dodává, že její hlavní úlohou není vytváření zisku, ale péče o cenovou stabilitu. Z výsledků hospodaření ČNB za loňský rok vyplývá, že v jejím rezervním fondu by měla banka mít i se ziskem 46,5 miliardy korun za loňský rok zhruba 60 miliard korun.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek