Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další skandál? Televize tří značek spotřebují v reálu až dvakrát víc energie než na papíře

Další skandál? Televize tří značek spotřebují v reálu až dvakrát víc energie než na papíře

Na obzoru se může rýsovat další skandál v testování. Po německém výrobci aut Volkswagen by se podobné smrště mohli dočkat i výrobci televizorů. Na americkém trhu se totiž ukazuje, že televize od společností Samsung, LG a Vizio spotřebují doma mnohem více energie než během testování.

Dvě jihokorejské a kalifornská společnost tak čelí obvinění, že zkreslovaly výsledky energetické účinnosti, popsal The Economist. Jejich podíl na americkém trhu je přitom výrazný. Společně prodají více než polovinu všech televizorů v USA.

Během loňského podzimu environmentální skupina Natural Resources Defence Council (NRDC) vydala studii, která ukazovala, že energetická spotřeba televizí zmíněných značek vykazuje mnohem lepší výsledky během krátkých testů regulátorů než při reálném využití doma. U některých televizí to bylo v reálu dokonce dvakrát tolik, než stálo na papíře. A na velké rozdíly přišlo i americké ministerstvo energetiky, které provedlo vlastní testy.

Za nesrovnalosti mohou podle všeho dva hlavní důvody. U televize z produkce Samsungu a LG se může projevit fakt, že během testování regulátor využívá destiminutový testovací klip, který obsahuje hodně pohybu a během něhož se scény rychle mění. Každá trvá pouhých 2,3 sekundy, jenže většina televizního obsahu je složena ze scén dvakrát tak dlouhých. Během testů se podsvícení obrazovky ztlumí, což vede k dalším energetickým úsporám. Během běžného sledování televize ale zůstává podsvícení jasné. Otázkou je, zda za vším stojí neznalost výrobců. A nebo snaha nad regulátory vyzrát.

Druhým důvodem pro nesrovnalosti může být i fakt, že televize všech tří značek bez varování vypínají šetřiče energie pokaždé, když uživatel změní nastavení. Firma LG už upravila svůj software tak, aby k tomu nedocházelo. Společně s Vizio také sborově popírají, že by schválně ohýbaly pravidla. Samsung se k výsledkům testům NRDC nevyjádřil. Další vývoj teď závisí na rozhodnutí úřadů. Ministerstvo energetiky už zvažuje, zda neupravit testy tak, aby je bylo těžší ošálit. Na televize si chce posvítit i Evropská komise.

Skandál s falšováním emisí přišel německý automobilový koncern Volkswagen na několik miliard dolarů. Americká vláda uzavřela s firmou dohodu o urovnání na začátku letošního roku. Automobilka, která přiznala vinu, tak zaplatí 4,3 miliardy dolarů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek