Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daň, která zachraňuje životy. Velké nadnárodní společnosti bojují proti ní

Daň, která zachraňuje životy. Velké nadnárodní společnosti bojují proti ní

Po celém světě je ne vzestupu obezita a diabetes. Od roku 1980 se po celém světě počet lidí s cukrovkou a vysokou nadváhou zdvojnásobil a nejvíce to zasáhlo především chudší či středně příjmové osoby. Jednou z metod, jak snížit příjem sladkých nápojů, je jejich vyšší zdanění. Přináší toto opatření své ovoce?

Podle posledních průzkumů takzvaná daň na limonády nebo jinak daň na cukr v sodovce skutečně funguje,píše CNN. V Mexiku se snížila při zavedení extra daně na slazené nápoje spotřeba o 9,7 procent a prodej neslazených nápojů vzrostl o 2,1 procenta. Největší vliv to mělo na nízkopříjmové skupiny. A všechny tyto změny neprovázela žádná změna v nezaměstnanosti.

Jedná se o přelomové výsledky. Desetiprocentní pokles spotřeby cukru v nápojích povede za deset let ke snížení výskytu cukrovky a následně k méně mrtvicím, infarktům a úmrtím. Klesly by tím i o takřka miliardu léčebné výdaje. Tyto peníze se mohou ve zdravotnictví použít na léčbu nemocí, které zatím ovlivnit neumíme. 

Už v roce 1776 napsal Adam Smith, že cukr, rum a tabák jsou komodity, které k životu nikdo nepotřebuje, proto jsou vhodným předmětem zdanění. A právě zdanění tabáku napomáhá tomu, že děti nezačnou kouřit a dospělí chtějí přestat. Výzkumy jednoznačně prokázaly, že sladké pití obsahuje kalorie, které nezahánějí hlad do stejné míry jako normální jídlo a způsobují tloustnutí. Předpokládá se, že na následky diabetu zemře ročně 1,5 milionu lidí a další milion postihne kvůli této nemoci infarkt, mrtvice, slepota nebo amputace dolních končetin.

Stále více států se proto přiklání i ke zdanění slazených nápojů, které způsobují stejně jako cigarety zdravotní problémy milionům lidí. Francie, Chile, Dominikánská republika a sedm obcí v USA už podobné opatření zavedlo.  A další země o podobném zákonu uvažují nebo začne platit během příštích let.

Peníze z „cukru“ se navíc mohou použít na některé důležité projekty. V Kalifornii v Berkeley použili peníze z vybraných daní na zlepšení zdravotních a stravovacích programů ve školách.

Není překvapivé, že silně proti jsou mezinárodní společnosti, které slazené nápoje vyrábějí. Ročně klesá spotřeba sladkých nezdravých nápojů na mnoha místech světa a daň z cukru by zisky výrobců ještě snížila. Tyto firmy se po léta snažily zahladit fakt, že jejich výrobky mají za následek smrt milionů lidí. Například v Austrálii se platila Coca-Cola prominentní odborníky, kteří měli vliv slazených nápojů na zdraví zlehčovat a dávat důraz na jiné aspekty. Podle mnohých vědců je ovšem jisté, že daň na slazené nápoje opravdu zachraňuje životy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek