Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daně v Česku na estonský způsob. „Už za dva roky,“ tvrdí náměstkyně Schillerová

Daně v Česku na estonský způsob. „Už za dva roky,“ tvrdí náměstkyně Schillerová

Místo každoroční noční můry pohodička na estonský způsob. Přesně tak má podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové vypadat daňové přiznání do dvou let. Ministerstvo by do té doby mělo zprovoznit projekt Moje daně, který má připomínat komerční internetové bankovnictví. Jen by se přes něj vyřizovaly daně. 

„Můj sen je, že během dvou let bude tento projekt hotový,“ uvedla náměstkyně ministra financí Schillerová na konferenci Daňové a právní fórum, kterou pořádala poradenská společnost KPMG. „Chceme, aby to bylo jako v Estonsku, kde lidé sednou za počítač a svoje daně si vyplní během dvou minut,“ říká Schillerová.

Právě Estonsko je známé díky téměř kompletní digitalizaci státní správy. Až 98 procent finančních transakcí tam probíhá přes internet, pomocí internetu lze v Estonsku volit a elektronické tam jsou i občanské průkazy.

Podle náměstkyně jsou zatím hlavními problémy na cestě za podobným systémem současná český legislativa a především IT systém, který by projekt Moje daně využíval. „Je to však naše priorita,“ tvrdí Schillerová s tím, že systém by měl být apolitický, tak, aby si jej každá vláda mohla nastavit podle svých priorit.

Jak ve středu průzkum společnosti KPMG ukázal, po jednodušších daních volá 91 procent českých vrcholných manažerů. Nadpoloviční většina šéfů firem, 59 procent, jako další úkol pro vládu považuje zavedení rovné daně z příjmů fyzických osob.