Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daňová kontrola v Agrofertu. Už týdny tam prošetřuje Babišovy dluhopisy

Daňová kontrola v Agrofertu. Už týdny tam prošetřuje Babišovy dluhopisy

Finanční správa vede daňovou kontrolu v Agrofertu, prověřuje i dluhopisy, které od firmy v minulosti koupil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Uvedl to dnes server týdeníku Respekt. Babiš čelí kritice mimo jiné i za to, že v minulosti jako majitel Agrofertu nakoupil od své firmy jednokorunové dluhopisy, jejichž výnos nepodléhá zdanění. Babiš záležitost pokládá za organizovanou kampaň proti své osobě.

Sněmovna v březnu v souvislosti s případem korunových dluhopisů vyzvala Babiše, aby do konce dubna vyvrátil vážná podezření z daňových úniků. Kontroly firem, které v roce 2012 vydaly jednokorunové dluhopisy, požadují koaliční partneři hnutí ANO, sociální demokraté i lidovci. Babiš ve středu uvedl, že kontrolou Finanční správy projdou všechny tyto firmy.

„Pokud ještě nebyly prověřeny, tak jsou prověřovány," řekl v pátek Respektu šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček na otázku, zda budou zkontrolovány všechny emise dluhopisů z roku 2012. Kontrolu v Agrofertu týdeníku potvrdil mluvčí firmy Karel Hanzelka. „Odpověděli jsme na všechny jejich otázky a poskytli všechny listiny, které si vyžádali," řekl. Kontrola podle něj začala před "několika týdny" a žádné závěry zatím nejsou.

Babiš odpověď na výzvu Sněmovny týkající se dluhopisů či jeho majetkových poměrů doručil do horní komory v pátek. O den dřív premiér Sobotka (ČSSD) uvedl, že ministr financí dluží veřejnosti i vládním partnerům odpověď na velké množství otázek. Novinářům řekl, že své rozhodnutí ohledně Babišova pokračování ve vládě založí na tom, aby bylo prospěšné pro stát i občany. K Babišovu dopisu se Sobotka chce vyjádřit příští týden, pravicová opozice jeho obsah označila za nedostačující.

Neuspokojivé je Babišovo vysvětlení jeho nákupu korunových dluhopisů Agrofertu také podle předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka. Záležitostí by se měla zabývat koaliční rada a nabídnout řešení, řekl dnes Sklenák. Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) by měl Babiš kvůli kauze dluhopisů sám opustit vládu. Babiš již dříve rezignovat na vládní funkce odmítl, stejně jako své pochybení kolem nákupu dluhopisů Agrofertu.

Možnost vydávání nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena v první polovině 90. let, skončila změnou zákona s rokem 2013. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ji v době, kdy byl ministrem financí, využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Později začaly emitovat obligace i firmy, podle Babiše v roce 2012 bylo zaznamenáno celkem 525 emisí v celkovém objemu 164 miliard korun.