Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dočká se Česko čtvrtého operátora? Zájem mají Radiokomunikace i Air Telecom

Dočká se Česko čtvrtého operátora? Zájem mají Radiokomunikace i Air Telecom

Na českém trhu by se mohl objevit čtvrtý mobilní operátor. Český telekomunikační úřad už za měsíc spustí dražbu frekvencí pro vysokorychlostní síť 5G. Vážný zájem o ni jeví nejen stávající trojice hráčů (O2, Vodafone a T-Mobile), ale také další zájemci, kteří by mohli v konečném důsledku výrazně snížit ceny za mobilní služby. Upozornily na to Hospodářské noviny.

Síť 5G v budoucnu nahradí stávající mobilní síť LTE. Proti ní by měla být až osmkrát rychlejší. Mezi společnosti, které o dražbu projevují nejvážnější zájem, patří například Air Telecom (někdejší U:fon) nebo České Radiokomunikace.

Právě České Radiokomunikace jsou hlavním kandidátem na čtvrtého operátora. Mají už totiž vybudovanou potřebnou síť vysílačů. Obávají se ale případného tlaku ze strany současné trojice. Hospodářské noviny, které s informací přišly, se přitom odkazují na nejmenovaný zdroj z Radiokomunikací.

„Dá se čekat, že po vstupu na tento trh proti nám velká trojka rozjede cenovou válku. Tradiční operátoři třeba krátkodobě sníží své ceny pod náklady a počkají si zkrátka, až se finančně vyčerpáme a odpadneme,“ tvrdí.

Tlak ze strany operátorů už probíhá. T-Mobile žádá odložení dražby o dva roky. O2 chce rozdělit dražené frekvence na větší díly. To by znamenalo, že by nikdo jiný než zavedení hráči neměl v soutěži šanci.

V sousedních zemích, třeba v Rakousku a Polsku, už čtvrtí operátoři několik let fungují. Česko si však bude muset na nového poskytovatele služeb ještě počkat. Zákazníci se ho dočkají nejdříve v roce 2020.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek