Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU s Kanadou bourají obchodní bariéry. Europoslanci navzdory protestům schválili smlouvu CETA

EU s Kanadou bourají obchodní bariéry. Europoslanci navzdory protestům schválili smlouvu CETA

Evropský parlament schválil obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Kanadou známou pod zkratkou CETA. Smlouvu, která usnadňuje obchod a investice, podpořila většina poslanců nejsilnějších klubů lidovců a socialistů. Platit začne po ratifikaci národními parlamenty.

Proti smlouvě před štrasburským sídlem parlamentu i uvnitř protestovalo několik set lidí. Kritici se obávají, že ohozí tisíce pracovních míst a pokřiví práva spotřebitelů. 

„Tato smlouva představuje zlatý standard pro možné budoucí obchodní dohody,“ prohlásil lidovecký zpravodaj návrhu Artis Pabriks, podle něhož Evropa přijetím smlouvy potvrdila, že dává přednost liberálnímu přístupu před protekcionismem. Pro její přijetí hlasovaly téměř dvě třetiny přítomných poslanců, proti byli zástupci krajní levice i pravice a rovněž část socialistů.

CETA odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Podle odhadů expertů by mohla přinést nárůst obchodní výměny až o pětinu. Představitelé EU odhadují, že by smlouva v prozatímním režimu mohla začít platit už během jara.

Evropský parlament je posledním orgánem, jehož souhlas s textem dohody je nutný, aby mohla vstoupit v platnost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek