Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Event E15 Premium: Fosilní paliva ještě budou lidstvo nějaký čas doprovázet, míní Drábová

720p360p

Před malým okamžikem odstartovala v hotelu Four Seasons diskusní snídaně v rámci odborných setkání E15 Preminum na téma Energie Česka. „Energie je základem existence,“ zahájila svoji řeč předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Jak si ale budeme energii zajišťovat?,“ položila otázku do pléna. Podle ní je současná civilizace na fosilních palivech.

„Přes všechna dramatická prohlášení však stále nevíme, kdy dojde k jejich nahrazení,“ upozornila Drábová. Fosilní paliva tak lidstvo podle ní budou ještě nějaký čas dále provázet. Obzvláště pak v rozvojových zemích. Informační technologie podle ní způsobují enormní růst konzumního stylu života, což dále klade nároky na zdroje energie.

„Pokud z pohledu státu rezignujeme na roli státu v oblasti energetické bezpečnosti, vystavujeme se nebezpečí,“ tvrdí Drábová. „V roce 2040 bude podle ní lidstvo potřebovat o 40 procent více primárních zdrojů než dnes,“ varovala také s tím, že až 70 procent bude muset být pokryto fosilními palivy. Elektřina podle Drábové se nyní stává nezbytnou komoditou, která diktuje funkci většiny oblastí lidského života.

Podle Drábové je otázkou, jak by se měly vyvíjet politiky vedoucí třeba k budování nových elektráren a technologií využívajících obnovitelné zdroje. Na světě je v provozu 449 jaderných reaktorů. Česko podle Drábové patři mezi elitu, která umí postavit a provozovat tento zdroj energie.

Více se dočtete na webu E15.cz