Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropská centrální banka pokračuje v podpůrné politice

Evropská centrální banka pokračuje v podpůrné politice

Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nijak nezměnila ani svůj program nákupů dluhopisů. Šéf banky Mario Draghi uvedl, že prosincové kroky ECB zlepšily ekonomické klima v eurozóně, slíbil ale, že kdyby se tento trend ukázal přechodný, je banka připravena svou měnovou politiku dál uvolnit.

ECB se prostřednictvím nákupů dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Minulý měsíc banka oznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce letošního roku. Současně rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) z dosavadních 80 miliard eur.

Nedávné statistické údaje naznačily, že stimulační opatření banky již zřejmě začínají přinášet ovoce. Inflace v eurozóně stoupla nejvýše za tři roky a podnikatelská nálada je nejlepší za více než pět let. Draghi však dnes řekl, že základní měřítka inflace stále ještě nevykazují "přesvědčivý růstový trend" a nynější růst spotřebitelských cen odráží hlavně zvyšování dosud velmi nízkých cen energií.

"Velmi uvolněná měnová politika je nadále zapotřebí," řekl Draghi na tiskové konferenci. "Pokud se ekonomický výhled zhorší..., jsme připraveni posílit program nákupů aktiv z hlediska objemu i trvání."

Draghi dodal, že hospodářský růst v eurozóně nadále podkopává nedostatečné tempo strukturálních reforem, a vyzval k jeho zintenzivnění. Většina ekonomů oslovených agenturou Reuters čeká, že ECB nebude měnit svoji politiku nejméně po celou první polovinu letošního roku.

Míra inflace v eurozóně v prosinci vzrostla na 1,2 procenta, a poprvé za tři roky se tak přehoupla přes jedno procento. V Německu meziroční inflace vystoupila na 1,7 procenta, což je maximum za tři a půl roku. Německým kritikům radikálně uvolněné politiky ECB to dodává munici pro výzvy k ukončení nákupů dluhopisů a k normalizaci měnové politiky. Značné části německé veřejnosti se politika ECB nelíbí kvůli tomu, že poškozuje drobné střadatele a pomáhá silně zadluženým vládám jižní Evropy.

ECB ve výhledu zopakovala, že nadále očekává, že hlavní úrokové sazby zůstanou delší dobu na současné nebo nižší úrovni. Základní úroková sazba ECB je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek