Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Export i import stoupá. Zahraniční obchod skončil v přebytku 22,6 miliard korun

Export i import stoupá. Zahraniční obchod skončil v přebytku 22,6 miliard korun

Zahraniční obchod skončil v březnu v přebytku 22,6 miliardy korun. To je o 1,7 miliardy korun lepší výsledek než ve stejném měsíci loňského roku. Bilanci příznivě ovlivnil zejména růst přebytku obchodu se stroji a motorovými vozidly. Naopak negativní vliv mělo prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplývá to z dnes zveřejněných předběžných výsledků Českého statistického úřadu.

Dovoz i vývoz meziročně vzrostly. Export stoupl o 12,7 procenta na 329,9 miliardy korun a import o 13 procent na 307,3 miliardy korun. Meziměsíčně se vývoz po sezonním očištění v národním pojetí zvýšil o 1,9 procenta a dovoz o 3,5 procenta.

Březnové bilanci zahraničního obchodu významně pomohl meziroční růst přebytku obchodu se stroji a zařízeními o čtyři miliardy korun. Dařilo se také obchodu s motorovými vozidly, který meziročně posílil o 3,4 miliardy.

„Nepříznivý vliv na celkovou bilanci mělo hlavně prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem o 5,2 miliardy korun," uvádí ČSÚ. Negativní vliv mělo také zhoršení obchodu se základními kovy o 3,3 miliardy korun a s farmaceutickými produkty o 0,9 miliardy Kč.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila v březnu přebytkem 64,5 miliardy korun, a byla tak meziročně o více než šest miliard vyšší. „Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 4,3 miliardy Kč na 39,9 miliardy Kč," uvedl ČSÚ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek