Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook společnost rozděluje a to se má změnit. Zuckerberg přichází s politickým manifestem

Facebook společnost rozděluje a to se má změnit. Zuckerberg přichází s politickým manifestem

Rozpolcená společnost začíná děsit i Marka Zuckerberga. Ve Spojených státech nastoupil přinejmenším výstřední Donald Trump, ve Francii proti zažitým pořádkům bojuje Marine Le Penová, Velkou Británii čeká brexit, v Česku tradiční politické strany ztrácejí rychle voliče. A Mark Zuckerberg, majitel největší sociální sítě na světě, důrazně vystupuje z apolitického stínu a přináší manifest, který má přístup Facebooku změnit.

Nejednou byl právě Facebook obviňován z toho, že k vyhrocené politické globální situaci přispívá, protože svým uživatelům přednostně nabízí příspěvky, které by se jim mohly líbit. Ti se pak v podstatě utvrzují v přesvědčení, které se ani nemusí zakládat na pravdě.

Nejdříve se Facebook zavázal, že bude bojovat proti šíření hoaxů a falešných zpráv na svých stránkách. Nyní přichází s rozhodnutím, které naznačuje, že Zuckerberg přestává být apolitický.

Na svém facebookovém profilu zveřejnil manifest určený uživatelům sociální sítě. Chce přispět k tomu, aby se společnost dostala z globální krize. Očividně ho také trápí jednostranné chápání zpráv, protože hodlá usilovat o to, aby se lidé dívali na určité informace z různých úhlů pohledu, chce se zapojit do veřejného dění a rád by vytvářel globální komunitu, která se navzájem podporuje, ať už se jedná o sportovní spolky nebo třeba politická uskupení.

„Každý rok se svět stále víc propojoval a každý to chápal jako pozitivní trend,“ napsal Zuckerberg. „Hodně lidí ale zůstalo ponecháno někde vzadu kvůli globalizaci a hnutím bojujícím za vyjmutí z celosvětového propojení,“ uvedl.

Takové prohlášení je bezesporu politické a reaguje na nacionalistická hnutí, jejíchž síla někde roste překvapivým tempem. V USA je takovým důkazem volba Donalda Trumpa, který přišel se sloganem Amerika na prvním místě. Přitom to bylo heslo bílého rasistického hnutí, které bojovalo proti zapojení Spojených států do druhé světové války proti nacistům.

Zuckeberg se do politického dění jednak zapojuje z vlastního přesvědčení – už na protiimigrační výnos reagoval negativně s tím, že jeho rodina kdysi utíkala do Států před nacisty – a za druhé to pro něj byla nutnost. Po amerických prezidentských volbách totiž čelil velké kritice kvůli tomu, že na Facebooku, který má 1,8 miliardy uživatelů, je jednoduché šířit falešné zprávy, připomíná server Bloomberg. Navíc určitá anonymita sociálních sítí přispívá k tomu, že na sebe lidé kvůli protichůdným názorům rychleji útočí a uživatelé často naslouchají jen tomu, čemu chtějí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek